Jak projektować ładne loga?

jak projektować loga na strony www?

Słyszeliście o kiedyś o Logo ? Taki język programowania, który z założenia miał pomóc dzieciakom nauczyć się programowania. Składały się na niego proste komendy nakazujące „żółwiowi” ( w sumie to był trójkąt) poruszanie się w różnych kierunkach na ekranie i pozostawianie za sobą śladu.

Ale my nie o tym.

Czym jest w web designie logo nie trzeba nikomu specjalnie tłumaczyć. Ma przyciągać uwagę, wyróżniać się i oczywiście nawiązywać do tematu czy też marki w szerszym pojęciu. Wydawało by się, że nic prostrzego … może i prawda, jeżeli logo jest proste, tanie i czasami nawet darmowe. Ale zakładam, że chcemy być coraz lepsi, tak więc warto podkarmić mózgi jakimiś przykładami „mistrzów”.

Nie udało mi się za pierwszym podejściem znaleźć jakiś galerii zawierających fajne projekty logo w polskim internecie dlatetgo też uciekam się do angielsko języcznych. Może warto postawić coś jak logo.galeria.wpbloger.pl  ? Dajcie znać co o tym sądzicie.

Tak więc – z pięknej i słonecznej (sarkazm) Anglii  – cssdesignyorkshire.

W sumie nie jest to galeria stricte tylko logo. Jest to bardziej galeria stron. Loga mają swoją osobną kategorię, chociaż nie przytłacza ilością. Chłopaki przyjmują zgłoszenia do galerii na strony i projekty logo.

Jak można się dowiedzieć z górnego menu chłopaki zbierają już materiały od 2006 roku, czyli ładny kawał historii internetu. Niektóre stare zgłoszenia / projekty prowadzą jednak do nieistniejących już stron. Co ciekawe (rzadko spotykane w „polskim” internecie) można znaleźć tam również mocno rozbudowaną listę stron z podobnymi galeriami.

Następną ciekawą pozycją, która może być ciekawym źródłem inspiracji jest faveup.

Jedyną wadą tej strony / galerii jest jak na ironię losu layout i design. Troszke wszystko jest nieproporcjonalne. Jak dla mnie. Trzeba się nieźle nakręcić kółkiem w myszy, żeby coś obejżeć. A jest co. W kategorii logo są naprawdę ładne pozycje.

Mało tego – jak Ci się zdarzy projektować wizytówkę (business card), to jest i galeria tego typu rzeczy. Podobnie jak i flash’owe strony. Jest też „normalna” galeria – strony internetowe.

Lo8os (czytaj: logos)

W tej galerii, puki co, znajdziemy więcej kategorii na jakie zostały podzielone logotypy niż ich samych 🙂 . Gratka dla tych, którzy szukają jakichś konkretnych i określonych cech, np. rodzaju fontów czy figur geometrychnych.

Ciekawą podstroną są źródła (resources). Linki do ciekawych artykułów związanych ze wszystkim co ma coś wspólnego z web designem. Fakt, że po angielsku, ale wierzę, że większość z was zna ten prosty i popularny język.

Mój faworyt loga – biurko na godziny Kraków

W przypadku tej stronyznajdujemy tego czego szukamy za pierwszym podejściem: loga. W sumie nie wymaga ona komentarza, bo jak dla mnie jest perfekcyjna. Jeżeli ktoś ma inne zdanie zapraszam do komentarzy.

Nie są to z pewnością wszystkie galerie tego typu (z logami) w internecie – jeżeli znacie, to dajcie znać. Uzupełnimy listę.

Kilka porad za webdesignerdepot.com

W telegraficznym skrócie:

  1. Wielu początkujących projektantów zarówno logotypów jak i stron, pierwsze co robi to siada do komputera. Błąd. Kartka papieru (nawet nie musi być czysta) i ołówek. Najpierw porysuj. A nawet narysuj gotowy projekt.
  2. Korzystaj z grafiki wektorowej. Illustartor, Freehand i  CorelDraw nadają się świetnie do tego celu. Tak naprawdę nigdy nie wiesz na jakim medium to logo się znajdzie, a jedynym uniwersalnym formatem jest właśnie wektorowy.
  3. Kolory. Muszą być dobrane do tematu. Jak byś widział logo firmy zajmującej się funduszami inwestyjnymi wysokiego stopnia ryzyka finansowego w kolorach różowo – fioletowych ? Ta strona pomoże Ci w tym temacie.
  4. Brak kolorów. Sprawdź czy logo też „działa” bez kolorów. Kłaniają się jeszcze raz różne nośniki, na których może pojawić się nasze logo.
  5. Typografia (fonty). Tak samo ważna jak reszta projektu.

Temat logotypów jest niewyczerpalny. Jak szybko pojawiają się nowe trendy i techniki w designie tak zawsze będzie coś nowego. Zaglądajcie na polecane w artykule strony i mam nadzieję, że wpłyną na waszą kreatywność na tym polu.

Następnym razem postaram się znaleźć trochę ciekawych i darmowych fontów.

Dodaj komentarz